Co je víc: slovo, nebo důkaz?

Svět žije smrtí Usámy bin Ládina. Nedivme se. Jde, tedy pardon – šlo o tvůrce největšího teroristického útoku na Spojené státy Americké. A šlo o vůdce největší a nejnebezpečnější (nejznámější) teroristické skupiny al-Káida. Člověk by nakonec měl být rád za to, že největší padouch na světě – hrdě zaujímal první místo na seznamu nejhledanějších osob – je mrtev. Měli bychom slavit. Měli bychom se radovat. Ale někteří se neradujeme. Něco je špatně?

Usáma bin Ládin tak, jak ho známe.www.treehugger.com

Faktem totiž je, že pro Američany nejdůležitější událost provázejí nejrůznější konspirační teorie. Ale ty provázejí i jiné události. Ty tu prostě jsou za jakýchkoli okolností. Myslím, že se zase někteří lidé nudí a nemají co dělat. Všelicos si vymýšlejí. Ale na druhou stranu se jim nedivím. A všechny ty pochybnosti uznávám.

 

Hájkovu teorii neřešme

Nejprve pominu konspirační teorii poradce prezidenta Petra Hájka. To aby bylo jasno. Takový nesmysl, jako že sám Usáma bin Ládin je fikce, že je to jen mediální obraz… Jiní si zase myslí, že mediální fikcí tu je mezi námi sám Petr Hájek. Ale za to, že strůjcem 11. září jsou tajné americké agentury; něco podobného jsem už slyšel mnohokrát.

Jestli jsou Američané nešťastní z toho, že jim nikdo smrt Usámy bin Ládina nevěří, nemají se divit. Nezveřejní pravou fotografii Usámy bin Ládina po útoku tajných agentů – tu předběhla už jedna fotografie, která měla zobrazovat bin Ládinův obličej po tajné a podařené akci, ale poté vyšlo najevo, že se někdo nudil u počítače a obličej na fotografii upravil. A pak tu máme záhadnou informaci, která nám říká, že tělo ihned pohřbili do moře, jak tomu káží islámské zvyky, kdy se má tělo pohřbít do 24 hodin.

Jediným důkazem tu nám má být vzorek DNA (a také identifikace bin Ládinovi dcery), který prokázal, že jde opravdu o Usámu bin Ládina na plných 99,9 %. A slovo amerického prezidenta Baracka Obamy.

 

Komu můžeme věřit?

Teď, babo raď. Komu, nebo čemu, věřit?

Je skutečně možné, že se v Pákistánu něco událo. Ano, ze samotného útoku zvenčí existuje video. Předtím o celé akci tweetoval v přímém přenosu Sohaib Athar s přezdívkou @ReallyVirtual, místní „ajťák“, který ani netušil, že jde o nějakou tajnou akci. A jako první o smrti Usámy bin Ládina na svém Twitteru informoval Keith Urbahn, bývalý poradce někdejšího ministra obrany Donalda Rumsfelda. „Jeho tweet je citován jako vůbec první věrohodná zmínka o Usamově zabití, zveřejněná zhruba dvacet minut předtím, než zprávu začala přinášet tradiční média,“ píše Miloš Čermák na svém blogu.

V těchto chvílích už je jasné, že americké úřady pravou fotografii bin Ládinova obličeje po útoku nezveřejní, jak rozhodl sám Barack Obama. Zřejmě po dlouhé a moudré úvaze. Můžeme si říct a parafrázovat známé rčení: „Maminka, paní učitelka, režisér a – nyní i pan prezident – mají vždycky pravdu.“ I když je to diskutabilní. I přes všechny výhrady bych fotografii zveřejnil. Je možné, že bych se tím nezbavil těch protivných konspiračních teorií a nastolil bych spíše nejrůznější kritiky, ale za to bych dal světu možnost, že mi mohou věřit, že jsem se skutečně postaral o to, aby byl největší terorista na světě zneškodněn.

Takže nám nezbývá, než dát na pouhé slovo. Věřit vládním organizacím a samotnému prezidentovi. Musíme se smířit s tím, že byť zřejmě zohavený obličej Usámy bin Ládina už neuvidíme. V myslích nám navždy zůstane jeho charakteristický (a nepoškozený) obličej s typickým „bin Ládinovým“ plnovousem a činy, které nikdo nenavrátí.

Autor: Petr Hrudka | čtvrtek 5.5.2011 15:00 | karma článku: 7,74 | přečteno: 2320x
  • Další články autora

Petr Hrudka

Letní seznámení na baru

12.7.2014 v 15:30 | Karma: 7,45

Petr Hrudka

Den splněných přání

27.7.2013 v 15:30 | Karma: 9,78

Petr Hrudka

Týden bez Facebooku... Jaký byl?

11.1.2011 v 10:30 | Karma: 10,31

Petr Hrudka

Kdy mít a nemít volno?

9.11.2010 v 10:30 | Karma: 8,48

Petr Hrudka

Nedabované pořady? Děkuji, nechci

27.10.2010 v 10:30 | Karma: 16,97

Petr Hrudka

Letní festivaly frčí. Proč ne?

17.7.2010 v 14:15 | Karma: 6,51
  • Počet článků 93
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2045x
Literární, filmový, hudební, divadelní, snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.